Lumea a făcut-o Dumnezeu
De câte ori, privind cerul înstelat, sau soarele, sau munții, sau un animal grațios, sau o floare a câmpului, sau gândindu-te la tine însuți, la tata, la mama… te-ai întrebat: "Cine a făcut toate aceste lucruri atât de mari și atât de frumoase?"
Cineva, cu siguranță, pentru că din nimic nu se poate naște nimic!
Cineva care exista încă înaintea lumii, ba chiar care a existat dintotdeauna.
Cineva mai inteligent și mai puternic decât toți oamenii, puși împreună, pentru că ei, cu toate eforturile lor, nu sunt în stare să facă nici măcar… o furnică!
Cineva foarte bun, ba chiar cineva care este iubire infinită, pentru că a făcut totul pentru binele nostru!
Și răspunsul ți-a venit în minte spontan: a fost DUMNEZEU!
Da, lumea și toate lucrurile care există în lume le-a făcut Dumnezeu, pentru că numai el este iubirea infinită!
RĂSPUNDE alegând răspunsul corect:
1) Lumea există sau nu există? DA NU
2) Din nimic poate veni ceva? DA NU
3) Dacă există lumea, trebuie să existe cineva care a făcut-o? DA NU
4) Toți oamenii, puși împreună ar putea face lumea? DA NU
5) Cine, atunci, a făcut lumea? TOȚI OAMENII ÎMPREUNĂ DUMNEZEU
Cine a făcut lumea?
Lumea a făcut-o Dumnezeu.



Important: Comentariile pot fi folosite pentru a completa cu trimiteri utile materialul de mai sus. Nu vor fi validate comentariile ofensatoare.